Akcenta top

Internetoví prodejci měli v dubnu žně

Internetoví prodejci měli v dubnu žně
Miroslav Novák
Miroslav Novák

05. 06. 2020

(Komentář k maloobchodním tržbám – duben 2020)

Řada spotřebitelů, která se z různých důvodů nákupům přes internet dříve vyhýbala, navíc zjistila, že objednat si zboží přes internet není tak obtížné a má i řadu výhod. Koronavirová pandemie tak ještě uspíšila přesun nákupu zboží z kamenných obchodů na internet a internetoví prodejci získali nové zákazníky. 

Strmý pokles maloobchodních tržeb v dubnu pokračoval. V meziměsíčním srovnání tržby obchodníkům poklesly o 4,8 % a v meziročním srovnání o 10,6 %, respektive o 10,9 % po očištění o kalendářní vlivy.

Podobně jako v případě březnových čísel je i výsledek za duben velmi obtížné hodnotit. Propad tržeb je bez diskuze extrémní, když v řadě odvětvích maloobchodu se prodej v podstatě úplně zastavil. Příkladem budiž pokles tržeb v prodejnách s oděvy a obuví o 81,8 % či v prodejnách se sportovním zbožím o 55,1 %. Dvouciferný pokles tržeb se týkal i většiny dalších odvětví maloobchodu včetně prodeje pohonných hmot.

Na straně druhé byla protikoronavirová opatření vodou na mlýn internetovým prodejcům, kterým vzrostly tržby o 47,5 %. Řada spotřebitelů, která se z různých důvodů nákupům přes internet dříve vyhýbala, navíc zjistila, že objednat si zboží přes internet není tak obtížné a má i řadu výhod. Koronavirová pandemie tak ještě uspíšila přesun nákupu zboží z kamenných obchodů na internet a internetoví prodejci získali nové zákazníky.

V dubnu poklesly i prodeje potravin, avšak samozřejmě zdaleka ne tak výrazně jako v případě nepotravinářského zboží. Jíst a pít se zkrátka musí. Dubnová čísla prodejů potravin jsou navíc zkreslena tím, že se řada domácností potravinami předzásobila již na konci února a zkraje března. Předchozí řádky se však týkají výlučně nespecializovaných prodejen s převahou potravin, čili primárně supermarketů. Specializovaní prodejci potravin totiž v dubnu utrpěli výrazné ztráty, když jim tržby poklesly o 40,9 %.

S ohledem na uvolňující se opatření budou v květnu k vidění již výrazně lepší čísla a v meziměsíčním srovnání lze očekávat poměrně výrazný růst tržeb. Meziročně však maloobchod i v květnu skončí v červených číslech. Pokles maloobchodu se samozřejmě skrz spotřebu domácností silně negativně promítne do výsledku HDP za 2. čtvrtletí letošního roku.

Do you want to know more about our services and products?
Contact us
+420 498 777 770
AKCENTA CZ
the largest payment institution
in Central Europe
I want to become a client
39.000
clients
20
more than
years of experience
By using this website you consent to the storage and use of cookies. More about the protection of personal data.